Pojezierze Wschodniosuwalskie

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Pojezierze Wschodniosuwalskie - mezoregion fizycznogeograficzny w północno-wschodniej Polsce, a także na obszarze Litwy i Rosji, stanowiący wschodnią część Pojezierza Litewskiego. Na terenie Polski region graniczy od zachodu z Puszczą Romincką i Pojezierzem Zachodniosuwalskim (granica biegnie częściowo górnym biegiem Czarnej Hańczy i Błędzianki) a od południa z Równiną Augustowską. Region leży głównie w woj. podlaskim, z zachodnim krańcem na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Pojezierze Wschodniosuwalskie jest regionem turystycznym o dużym urozmaiceniu topograficznym (wały morenowe, drumliny, kemy i ozy). Region odznacza się znacznym wzniesieniem nad poziom morza, (w szczególności Rowelska Góra - 298 m i Krzemieniucha - 289 m) a także głębokim rynnami - m.in. jezioro Hańcza - najgłębsze na niżu europejskim. W mezoregionie przeważa klimat kontynentalny.

Jedynym miastem w obrębie Pojezierza Wschodniosuwalskiego są Sejny. Inne ważniejsze miejscowości regionu to: Krasnopol, Puńsk, Wiżajny, Jeleniewo, Rutka-Tartak i Szypliszki.

Mezoregion rozpościera się na terenie gmin: Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki, Puńsk, Sejny, Krasnopol, Suwałki, Jeleniewo, Przerośl, Filipów, Dubeninki i Giby.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Podążaj dalej

Statystyki serwisu: miejsc: 6031, obiektów: 1817

Jesteś tutaj: Strona główna » Pojezierza Wschodniobałtyckie » Pojezierze Litewskie » Pojezierze Wschodniosuwalskie

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Magurski Park Narodowy
  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl