Niechorze

Niechorze

Niechorze - Plaża i pawilon kąpielowy Niechorze - Plaża i pawilon kąpielowy Niechorze - Dawna wędzarnia ryb Niechorze - Dawna wędzarnia ryb Niechorze - Widok z latarni, w oddali widać jezioro Liwia Łuża Niechorze - Widok z latarni, w oddali widać jezioro Liwia Łuża Niechorze - Plaża, w oddali widać latarnię morską Niechorze - Plaża, w oddali widać latarnię morską

Niechorze (do 1945 niem. Horst, Ostseebad Horst) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal nad Bałtykiem.

Informacje ogólne

Nadmorska miejscowość wypoczynkowa, która liczy 909 stałych mieszkańców. Położona jest pomiędzy wybrzeżem Bałtyku na północy a jeziorem Liwia Łuża na południu.

We wsi znajdują się latarnia morska, która stoi na wysokim klifie, piaszczyste plaże, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, mały park, w którym znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą 27. rocznicę "wyzwolenia" Niechorza, a także remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, ośrodek zdrowia, apteka, kino, urząd pocztowy, przedszkole, szkoła podstawowa, kościół św. Stanisława BM, stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przystanek autobusowy, ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, kempingi, pola namiotowe, zespół sportowo-rekreacyjny (boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz korty tenisowe) oraz Obwód Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Historia

Na początku Niechorze było typową wsią rybacką. Jego charakterystyczną dominantą widokową jest wybudowana w 1866 roku latarnia morska. Rozwój wsi jako kąpieliska datuje się od XIX wieku, ale jego prawdziwy rozkwit zaczął się w 1870 roku. W 1889 roku zarejestrowano tu już 700 letników, a przed I wojną światową, przyjechało ich do Niechorza trzykrotnie więcej. Na ich potrzeby tuż przy plaży, na płyciźnie, wybudowano na palach imponujących rozmiarów pawilon kąpielowy (Familienbad), który dziś możemy podziwiać jedynie na przedwojennych widokówkach.

1 lipca 1896 roku otwarto pierwszą, zachodnią linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej łączącą Gryfice z Niechorzem. Końcowy dworzec linii (Horst Seebad) wybudowano w zachodniej części wsi. 1 maja 1913 roku Niechorze wzbogaciło się o połączenie z Trzebiatowem przez Pogorzelicę oraz o kolejny, położony nad jeziorem i użytkowany do dziś, dworzec kolei wąskotorowej (Horst Liebelose).

Współczesne Niechorze dawniej stanowiły dwie wsie: nadmorska, rybacka Klein Horst oraz położona na południe od niej, nad zachodnim brzegiem jeziora Liwia Łuża, rolnicza Gross Horst. 1 kwietnia 1936 roku do miejscowości Gross Horst przyłączono Klein Horst i do 1945 roku miejscowość nosiła oficjalną nazwę Ostseebad Horst.

Do dziś na obszarze przylegającym do jeziora, w starszej części wsi, można spotkać dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi, niestety coraz częściej rozbierane, bądź przebudowywane na nowoczesne pensjonaty.

Zabytki

 • Latarnia Morska Niechorze - nr w rejestrze zabytków: 1350
 • Ogród przy latarni morskiej - nr w rejestrze zabytków: 1350
 • Stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej - nr w rejestrze zabytków: 1286
 • Zagroda przy ulicy Ludnej 2 - nr w rejestrze zabytków: 754

Turystyka

Przez Niechorze przebiegają dwa szlaki turystyczne:

 • zielony Szlak Liwiej Łuży
 • czerwony Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9)

Transport

Drogowy:

W pobliżu Niechorza przebiega droga wojewódzka nr 102.

Kolejowy:

Przez Niechorze przebiega linia Gryfickiej Kolei Wąskotorowej: Gryfice - Pogorzelica.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Statystyki serwisu: miejsc: 6031, obiektów: 1817

Jesteś tutaj: Strona główna » Pobrzeża Południowobałtyckie » Pobrzeże Szczecińskie » Wybrzeże Trzebiatowskie » Niechorze

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
 • Muzeom
 • Parkom Narodowym
 • Urzędom Miast i Gmin
 • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku
 • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl