Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Lublinie

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Lublinie (Lublin)

Kościół powizytkowski Kościół powizytkowski Kościół Matki Bożej Zwycięskiej nocą. Kościół Matki Bożej Zwycięskiej nocą. Widokówka z początku XX wieku. Widokówka z początku XX wieku. Widokówka z początku XX wieku. Widokówka z początku XX wieku.

Kościół wizytek jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyku i renesansu w Lublinie.

Historia kościoła

Kościół ufundowany został przez Władysława Jagiełłę jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem. Wcześniej w tym miejscu stała kaplica pw. Maryi Panny, św. Zofii i św. Barbary. Podobno świątynię budowali jeńcy krzyżaccy. Po ukończeniu prac król polski sprowadził zakon brygidek, św. Brygida przepowiadała upadek krzyżaków. Lubelski klasztor jest najstarszym tej reguły w Polsce. Kościół został zbudowany z dala od murów miejskich, przez co często padał ofiarą rabunków oraz pożarów. W XVII w. do świątyni wprowadziły się wizytki. Wtedy to kościół został przebudowany. Podwyższono wieżę, prezbiterium otrzymało sklepienie żebrowe. Kościół zachował jednak styl gotycki. Jest bardzo ciekawym przykładem syntezy renesansu i gotyku.

Wnętrze

Do kościoła wchodzimy po kilku stopniach w dół. Jest to związane z tym, że ziemia wokół budowli cały czas podnosi się. Kościół w XV w. był znacznie wyższy i smuklejszy niż oglądany przez nas obecnie. Z oryginalnego gotyckiego wyposażenia, niestety nic się nie zachowało. Jedynie polichromie na poddaszu wykonane w latach 1466-1477 za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Przedstawiają one wjazd orszaku króla do Betlejem. W XVII w. dokonano częściowej przebudowy w stylu renesansu lubelskiego, przez co polichromia stała się niewidoczna dla wiernych. Wyposażenie pochodzi z 1901 r. zostało ono wykonane w neogotyckim stylu. W stalle wmontowano siedemnastowieczne obrazy przedstawiające życie św. Brygidy. Na placu obok kościoła znajduje się pomnik Jana Kochanowskiego, przeniesiony z Rynku.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Statystyki serwisu: miejsc: 6031, obiektów: 1817

Jesteś tutaj: Strona główna » Kościoły i katedry » Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Lublinie

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Muzeum Danuty i Krzysztofa Worobców w Kadzidłowie
  • Galeria Śledzińskich

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl