Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie - pasmo górskie w Sudetach Środkowych w Polsce, przebiegające na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód, od doliny Bobru do doliny Bystrzycy. Od południa, poprzez dolinę Leska i Kotlinę Wałbrzyską graniczą z Górami Kamiennymi i Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Lisimi będącymi grzbietem Rudaw Janowickich. Na północnym zachodzie docierają aż do Gór Kaczawskich. Na północy przechodzą płynnie w Pogórze Wałbrzyskie, a na wschodzie, w dolinie Bystrzycy, łączą się z Górami Sowimi.

Szczyty

Najwyższym szczytem jest Borowa 853 m n.p.m. (a nie Chełmiec, jak przez wiele lat uważano, który mierzy 851 m); wybitnymi szczytami są Chełmiec i Trójgarb, które to dwie góry przez co najmniej kilkadziesiąt dni w roku są widoczne i łatwo rozpoznawalne z odległego o kilkadziesiąt kilometrów w linii prostej Wrocławia.

Miejscowości

Głównym miastem na tym obszarze jestWałbrzych, poza tym mniejsze miasta: Boguszów-Gorce, Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój oraz wiele wsi, m. in. Stare Bogaczowice i Czarny Bór.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Podążaj dalej

Statystyki serwisu: miejsc: 6031, obiektów: 1817

Jesteś tutaj: Strona główna » Sudety » Sudety Środkowe » Góry Wałbrzyskie

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Muzeum Kinematografii w Łodzi
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl