Durbaszka w grzbiecie Małych Pienin (u góry). Na prawo od niej Wysoka. Durbaszka w grzbiecie Małych Pienin (u góry). Na prawo od niej Wysoka. Schronisko pod Durbaszką. Ponad nim Jarmuta. Schronisko pod Durbaszką. Ponad nim Jarmuta.

Durbaszka - rozległy, spłaszczony i słabo wyróżniający się szczyt górski w Małych Pieninach o wysokości 934 m n.p.m. Znajduje się w grzbiecie Małych Pienin i przebiega przez niego granica słowacko-polska.

Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest całkowicie zalesiona. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Z prześwitów między drzewami miejscami ładne widoki na Tatry. Na grzbiecie, oraz północnej, polskiej stronie wielkie połoniny opadające do doliny Grajcarka. Przed II wojną światową były to tereny uprawowe Łemków ze wsi Jaworki. Wypasano tu na łąkach bydło, część stoków była zaorana. Po wojnie i wysiedleniu Łemków, założono socjalistyczną spółdzielnię produkcyjną. Wybudowano dużą bacówkę nr. 1 na wysokości 835 m n.p.m. Okazała się jednak niepraktyczna, a gdy spółdzielnie upadły i bacówka niszczała, postanowiono ją adaptować na bazę harcerską. Obecnie jest to gruntownie zmodernizowane schronisko pod Durbaszką i punkt ratowniczy GOPR.

Z górnej części grzbietu Durbaszki ładne widoki na Pasmo Radziejowej i Masyw Trzech Koron. Doskonałe tereny narciarskie. W zimie czynny wyciąg narciarski. Obecnie wypasane są tutaj stada owiec przez baców z Podhala. Można zejść nieznakowaną ścieżką i drogą obok schroniska do drogi Jaworki-Szczawnica, tuż przy parkingu przed Wąwozem Homole. Przy drodze kilka grup ładnych skałek wapiennych, m. in. Czerszlowe Skałki, Czerszla, Pokwitowska Homola.

Szlaki turystyczne niebieski – od Drogi Pienińskiej grzbietem Małych Pienin przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Cyrhle, Wysoki Wierch, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela do Przełęczy Gromadzkiej w Beskidzie Sądeckim.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Statystyki serwisu: miejsc: 6031, obiektów: 1817

Jesteś tutaj: Strona główna »

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
  • Muzeum Kowalstwa w Warszawie

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl